Jsem majitelkou rodinného domu, kde má má matka právo na doživotní užívání ve vejminku. Matka má určené, které místnosti a společné prostory může užívat. Ale ona se v zaří odstěhovala do pečovatelského domu a zamkla si svůj vejminek. Jenže ve smlouvě je také obsaženo, že má příspívat jednou třetinou na elektrickou energii. Navíc je pokoj nevětraný, bojíme se, aby nezačal plesnivět. Matka nás odmítá do jejího pokojíku pustit a také odmítá hradit jakékoliv výdaje (topení, elektřina). Co máme dělat a jaké má matka povinnosti? Jitka

ODPOVĚĎ:
Vaše matka, i když fakticky pokoj neužívá, tak má povinnost hradit některé náklady, které zabezpečují její prostor nebo znemožňují poškozování věcí, které v tom prostoru jsou. Může to být např. vytápění, protože když bude prostor studený, chladný, vlhký, dojde k poškození těch věcí. Takže určitě jsou náklady, které je možno po matce požadovat.

V případě, že vznikne faktický rozpor mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného, tak lze na soudu zažalovat zrušení nebo omezení věcného břemene, a to probíhá buď za náhradu, nebo faktickým odčiněním.

Takže v případě, že Vaše matka ten prostor neužívá, myslím, že tady jsou splněny podmínky, a že tato žaloba může být podána.