Počet stránek ve webu: 40.662

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Dobrý den. Babička má strach, že když se k ní nastěhujeme, že ji dáme do domova důchodců a nenecháme ji dožít v jejím domě. Je nějaký způsob, jak ji přesvědčit, že nemáme takové úmysly? Anežka.


ODPOVĚĎ:
Pokud je babička výhradním vlastníkem nemovitosti, její obavy jsou zbytečné. Má právo užívat nemovitost a na tomto právu ji nemůže nikdo krátit.

Jiná situace je, pokud byste byli vy např. novým vlastníkem babiččiny nemovitosti na základě kupní nebo darovací smlouvy a babička by chtěla v domě dožít – pak by muselo vzniknout tzv. věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti. To vzniká smlouvou (mezi náležitosti patří smluvní strany, specifikace nemovitosti a toho, kdo je jejím vlastníkem a za jakých okolností vlastnictví nabyl, předmět smlouvy, ujednání o zápisu do katastru nemovitostí – vzor smlouvy je na mém webu zbynekmlcoch.cz).

Věcné břemeno je následně zapsáno v katastru nemovitostí, čímž nabývá oficiálně platnosti.

Zánik tohoto břemene je buď opět smluvně nebo úmrtím babičky (obecně úmrtím oprávněného). Na základě toho po doložení potřebných dokumentů proběhne výmaz věcného břemene.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem