Na ulici jsem podepsal smlouvu na koupi 2 SIM karet. Doma jsem se rozhodl, že smlouvu zruším. Je po mě požadována finanční sankce za zrušení smlouvy. Mám pokutu zaplatit? Matěj

ODPOVĚĎ:
Podle občanského zákoníku, pokud se podepisuje smlouva mimo provozovnu (tedy na místě, kde to není běžné), můžete smlouvu vypovědět a to do 14 dní od podpisu smlouvy.

Podobné je to i při zakoupení zboží přes internet - i tehdy je možné kupní smlouvu do 14 dní zrušit.

Odstoupení od smlouvy může být bez uvedení důvodu a na sankci druhá strana nemá právní nárok.

Pokud by se případ dostal k soudu, sankce by nebyla uznána za oprávněnou.