Mám dotaz ohledně zastupování tatínka, kterému je 86 let a trpí demencí a již není schopen racionálně přemýšlet. Ještě než se jeho stav zhoršil a v době, kdy byl při mysli mě udělil úředně ověřenou plnou moc, abych jej zastupovala ve všech úředních a osobních záležitostech a to bez omezení.

Tatínek je zároveň OSVČ a já jej na základě plné moci již roky zcela zastupuji, jak u FÚ a ČSSZ a jiných úřadů. Chtěla bych vědět, zda je v takovém případě zastupování otce nějak omezeno nebo na základě plné moci můžu jeho jménem jeho zájmy takto zastupovat i nadále dokud je naživu nebo je nějaký zákon předpis, který tomu brání. Děkuji za odpověď Marta Z.

ODPOVĚĎ:
Plná moc omezená na provedení určitého úkonu zaniká provedením tohoto úkonu. Časově omezená plná moc pak zaniká uplynutím doby, na kterou byla udělena. Ve Vašem případě se však jedná o všeobecnou a časově neomezenou plnou moc, která zaniká odvoláním zmocnitelem (Vaším tatínkem), případně vypovězením zmocněncem (Vámi) nebo smrtí zmocnitele (Vašeho tatínka). Dokud jedna z těchto situací nenastane, můžete Vašeho tatínka na základě plné moc dál bez obav zastupovat.