V roce 1990 jsem koupil byt v činžovním domě s příslušenstvím (sklep, půdu a kůlnu). Město tenkrát prodávalo pozemek (zahradu), ale chtěl zato moc peněz tak jsme se jako dům dohodli, že se to nekoupí. Je tomu teď cca 2 roky co jeden ze sousedů koupil zahradu a teď mi vyhrožuje, že mi tu kůlnu zbourá. Má nato právo? A jaké mám možnosti se bránit. Může to zbourat bez mého svolení? Všechno to příslušenství je napsané v kupní smlouvě bytu. Věcné břemeno nato není. Pozemek pod kůlnou je ale jeho. Tadeáš

ODPOVĚĎ:
Stavba není součástí pozemku - § 120 odst. 2 občanského zákoníku. Vaše kůlna je jasně vymezena v kupní smlouvě jako příslušenství, takže o ni přijít nemůžete. Nemůže ji ani zbourat, protože již koupil pozemek s kůlnou. Navíc jste za posledních 10 let vydržel věcné břemeno ve formě práva cesty, takže Vám ani nemůže zabránit vstup do kůlny.