Byla proti mně nařízena exekuce, dlužila jsem celkem asi 20 000,- Kč (včetně úroku z prodlení a nákladů řízení před soudem). Exekutor si k tomu připočítal náklady exekuce ve výši dalších 20 000,- Kč. Zdá se mi to příliš mnoho. Jsou náklady exekuce vypočítány správně? Mojmír

ODPOVĚĎ:
V příkazu k úhradě nákladů exekuce musí být jednotlivé položky nákladů exekuce rozepsány a přesně vyčísleny. Náklady exekuce tvoří odměna exekutora (v tomto případě 15 % z vymáhané částky), náhrada exekutorových hotových výdajů, náhrada za ztrátu času při provádění exekuce, náhrada za doručení písemností, popř. odměna a náhrada nákladů správce podniku, a je-li exekutor nebo správce podniku plátcem daně z přidané hodnoty, je nákladem exekuce rovněž příslušná daň z přidané hodnoty podle zvláštního právního předpisu.

Vedle vlastních nákladů exekuce může být v příkazu k úhradě exekuce stanovena i povinnost nahradit náklady oprávněného, tj. náklady, které oprávněný účelně vynaložil na vymáhání nároku, který mu byl přiznán exekučním titulem (např. náklady na sepsání návrhu na nařízení exekuce advokátem). Náhrada nákladů exekuce se řídí jednak ust. § 87 exekučního řádu (zákon č.120/2001 Sb., ve znění novel), jednak je upravena vyhl. Ministerstva spravedlnosti ČR č. 330/2001 Sb., o odměně a náhradách soudního exekutora.

Pokud se domníváte, že jsou náklady exekuce vypočteny nesprávně, máte možnost ve lhůtě tří dnů od doručení příkazu k úhradě nákladů exekuce podat proti němu tzv. námitky, kde uvedete své výhrady vůči tomuto příkazu. Tyto námitky se podávají přímo u exekutora, tj. nejpozději v poslední den lhůty musí být odevzdány poště k přepravě na adresu sídla exekutora, který příkaz k úhradě nákladů vydal.