Mně a bratrovi bylo nedávno oznámeno, že zemřela naše babička, kterou jsme ale nikdy neviděli. Naše již také zemřelá maminka se se svou matkou, z pochopitelných důvodů, dlouhá léta nestýkala. O nás, coby vnoučata babička nikdy nejevila zájem, stejně jako o svou dceru. Nyní jsme ale s bratrem byli předvolání k dědickému řízení právě po zemřelé babičce.

Ta má ještě dvě žijící sestry, které budou taktéž na schůzce přítomny. Sice pochybuji, že bychom s bratrem něco dědili, vzhledem k tomu, že jsme se zesnulou nebyli v kontaktu, ale přesto mám zcela pragmatický dotaz.   Pokud jsme přizvaní k dědickému  řízení, znamená to automaticky, že bychom s bratrem měli něco dědit nebo je naše přítomnost nutná ze zákona a nemusí to vlastně nic znamenat? Předem děkuji za odpověď. Kamila.

ODPOVĚĎ:
Po zemřelé osobě dědí primárně její děti a pokud děti již zemřely, pak se o dědický podíl dětí dělí jejich děti, tedy vnoučata zemřelé. Pokud tedy babička Vaši matku a Vás nevydědila, pak vy jako vnoučata se budete dělit o podíl Vaší matky. Pokud vás i matku vydědila, pak bude na vás, zda vydědění přijmete nebo zpochybníte, ovšem dle aktuálních zákonných ustanovení jsou na projednání pozůstalosti vždy zváni i vydědění dědicové. Jste tedy zváni z důvodu, že jste dědicové, ovšem u notáře Vám může být sděleno, že jste vydědění. Sestry babičky nejsou v tomto případě nejbližšími dědici, ovšem pokud jsou pozvány, znamená to, že jim babička něco odkázala závětí nebo přicházejí v úvahu jako dědicové ze zákona v případě, že babička Vaši matku a vás jako její děti vydědila a tedy majetek po babičce se bude dělit mezi další dědice, což můžou být právě tyto její sestry.