Bratr je spolumajitelem domu, který jsme zdědili. Každý vlastníme ideální polovinu. Opravy domu ale hradím já. Má i on povinnost platit nějaké peníze na údržbu nemovitosti, kterou spolu vlastníme? Vlasta

ODPOVĚĎ:
Na financování oprav nemovitosti by se samozřejmě měli podílet všichni spolumajitelé. Podstatné ale určitě je, kdo nemovitost obývá a ten by měl hradit výdaje a opravy ve větší míře než ostatní. Např. na hrazení daně z nemovitosti nebo větších oprav by se měli ale podíle všichni, jak již bylo psáno výše.
Pokud by některý ze spolumajitelů vůbec nehradil žádné částky, mohou ostatní spolumajitelé podat žalobu na zrušení podílového spoluvlastnictví. Soud může takové osobě zrušit spoluvlastnický podíl. Bývalý spoluvlastník následně bude aktuálními spolumajitely vyplacen nebo jinak odškodněn.