Dostal jsem od prarodičů pozemek, kde jsem se rozhodl stavět. Větší část jsem financoval sám. Bohužel vzhledem k současné situaci došlo k navýšení ceny a bylo potřeba sehnat další finanční prostředky. Přítelkyně si na to vzala úvěr a částečně financuje stavbu ona (z celkové ceny 5.120.000 financuje přítelkyně 1.000.000 Kč).

Můj dotaz je: je možné přítelkyni "dát" část nemovitosti? Chci, aby část vlastnila také ona a nebyl to pro ni jen náklad. Ale nevím, jak to ošetřit. Mohli byste mi s tím poradit? Mnohokrát děkuji! Kašpar.

ODPOVĚĎ:
Ideálně byste měl přítelkyni převést podíl na nemovitosti, třeba podíl o vel. id. 1/5 nebo záleží, jakým podílem si její investici spočítáte. Jelikož přítelkyně není osvobozena od darovací daně, měli byste zvolit variantu kupní smlouvy, kdy daň neplatíte, tedy že by si přítelkyně podíl na nemovitosti od Vás odkoupila.