Počet stránek ve webu: 40.662

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chcel by som vás požiadať o pomoc ohľadom predčasného skončenia nájomnej zmluvy na dobu určitú (bez uvedenej výpovednej lehoty) keď majiteľ nechce pristúpiť na ukončenie. Viem, že v takýchto prípadoch je to možnosť 3-mesačnej výpovednej lehoty, ale to je príliš dlhá doba. Zaujímalo by ma skôr niečo na štýl zrušenia zmluvy z dôvodu, že majiteľ nedodržuje naše práva (to je ale diskutabilné, priblížim nižšie).

Ide o to, že spolubývame spolu s majiteľom, ktorý sa ale správa arogantne a neustále nás napomína (napr. že je na kuchynskom drese pár kvapiek vody), ba až šikanuje. Prípadne keď je nespokojný s našim upratovaním, tak sa dokonca vyhráža zamedzením prístupu do spoločných priestorov (kúpeľna/kuchyňa), ktorý je v zmluve podmienený poriadnym upratovaním (ktoré samozrejme vyhodnocuje on a používa to ako zámienku aby sme v podstate v jednom kuse upratovali čo zavelí). Je toto vôbec možné? Nepredstavovalo by to porušenie našich práv a tým pádom dôvod pre okamžité ukončenie zmluvy? Ako v takomto prípade postupovať?
Druhá vec ktorá ma napadla bolo hrubé porušenie nájomnej zmluvy z mojej strany tak, aby bola ukončená zo strany majiteľa. Je tu v takomto prípade pre mňa nejaký postih? Je potrebné doplatiť nájomné? Alebo by som nemal túto metódu používať z iného dôvodu?
Ďakujem. Peter

 

ODPOVĚĎ:
Občanský zákoník možnost výpovědi nájemcem upravuje poměrně stroze, když v § 2287 uvádí, že "Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval." Šikanózní chování by bylo možné podřadit pod toto ustanovení". Ale i tam je bohužel tříměsíční výpovědní lhůta. Vámi uvedená možnost chovat se hrubě, abyste dostali výpověď možná je, postih zakládá pouze pro případ, že byste jednáním způsobili nějakou škodu.

 

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Důvody pro výpověď nájmu, nájemní smlouvy ze strany nájemníka, nájemce
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem