Majitel domu mi odmítl potvrdit nájemní vztah. Potvrzení je nutné k příspěvku na bydlení. Úřady mi tak dávku zamítly. Co mám dělat? Jak mám majitele přesvědčit, aby mi nájemní vztah potvrdil? Miroslava

ODPOVĚĎ:
Před rokem 1995 bylo možné uzavřít také ústní nájemní smlouvu. Od roku 1995 bohužel toto možné není a nájemní smlouva musí mít povinně písemnou formu.
Pokud jste uzavřela ústní nájemní smlouvu před rokem 1995, může se obrátit na pronajímatele a požádat jej o písemné potvrzení existence nájemní vztahu, protože nájemní vztah platně vznikl a trvá.
Pokud by Vám pronajímatel odmítl tuto součinnost poskytnout, můžete se obrátit přímo na orgán státní sociální podpory a požádal jej, aby v rámci důkazního řízení, které bude samozřejmě provádět, pronajímatle předvolal a vyslechl jej právě za účelem existence nájemního vztahu.
Není vyloučeno ani to, abyste se obrátil s určovací žalobou na soud, aby tento autoritativně rozhodl o existenci nájemního vztahu.