1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Rodinný, řadový dům o 2. bytových jednotkách SVJ. Jsem většinový majitel /55%/ a též správce. Platbu za celkový odběr vody hradím já coby odběratel ve smlouvě s vodárnami a vystavuji fakturu majiteli bytu č. 2 podle jeho podružného vodoměru umístěného v jeho bytě. Tento však přes veškerá upozornění nebyl přes 10 let vyměněn ani kalibrován.

Trvám na výměně. Majitel bytu č. 2 však trvá na tom, abych ji zařídil já a zaplatil z FO. V prohlášení vlastníka stojí: Součástí každé bytové jednotky je vždy její veškerá vnitřní instalace vody, plynu a elektroinstalace. Napojení na veřejnou síť vody a kanalizace je pro obě jednotky společné s jediným hlavním měřičem a podružným měřičem umístěným v jednotce 274/1 a taktéž v jednotce 274/2. V odstavci Společné části domu - společné všem vlastníkům jednotek: hlavní svislé a vodorovné nosné konstrukce, rozvody vody, včetně vodovodní šachty, hlavního uzávěru vody a regulač. ventilů. Rekapitulace: hlav. uzávěr s měřičem u silnice - uzávěr vody v domě - za tímto uzávěrem jsou rozvody do jednotl. bytů - podružný vodoměr pro byt č. 2 je před jejich baterií na jejich vedení za druhým ventilem v domě. DOTAZ: kdo hradí výměnu podružného vodoměru umístěného v bytě č. 2 uvedeného jako součást zařízení tohoto bytu? Z FO nebo majitel bytu č. 2? Děkuji Lumír.

ODPOVĚĎ:
Obecně pokud je podružný vodoměr umístěn v bytě mezi baterií a ventilem, který odděluje vnitřní rozvody v bytě od společných rozvodů v domě, pak je vlastníkem podružného vodoměru vlastník bytu a tedy výměnu či kalibraci hradí on. SVJ by výměnu hradilo v případě, že by vodoměr byl umístěn až za druhým ventilem (patrně je jím myšlen regulační ventil, který je dle vašeho prohlášení společnou částí domu, a který odděluje rozvody vody v bytě od rozvodů v domě). Z citace vašeho prohlášení vlastníka vyplývá, že to co není uvedeno ve výčtu společných částí domu, je ve vlastnictví vlastníků jednotek. Podružné měřiče v tomto výčtu uvedeny nejsou a lze tak dovodit, že jsou součástí bytových jednotek. Výměnu či kalibraci si tedy má uhradit vlastník bytu č. 2.