Matka Anna vlastnila v roce 2018 byt v osobním vlastnictví, správcem bylo bytové družstvo. Následně tento byt 30.12.2019 darovala své snaše Aleně, manželce Aloise. Vyúčtování služeb za rok 2018 nebylo řádně doručeno, k doručení došlo až nyní dne 2.3.2022, navíc má pozdě doručené vyúčtování opět vady (doložitelné znaleckým posudkem).

Družstvo v r. 2019 pouze zaslalo Anně přeplatek. Kdo může podat žalobu na družstvo na zaplacení pokuty dle § 13, odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb. ?
a) Alois jako dědic zesnulé Anny, která byt vlastnila v r. 2018 a 2019?
b) Alena jako současný vlastník bytu v případě, že by na ni přešla práva, spojená s vyúčtováním.
c) oba společně – z důvodu právní jistoty, že soud žalobu nezamítne
d) nikdo – úmrtím Jarmily právo na pokutu zaniklo
e) jiná, zde neuvedená možnost

ODPOVĚĎ:
Z Vašeho dotazu vyplývá, že v současné době má předmětný byt v osobním vlastnictví snacha Alena, a to na základě darovací smlouvy. Aktivně legitimována k podání žaloby za zaplacení pokuty je tedy Alena jakožto právní nástupce Anny a současný vlastník bytu zapsaný v katastru nemovitostí. Nejedná se o nárok vážící se ke konkrétní osobě, nýbrž k vlastníkovi bytu, proto nárok na uhrazení pokuty přechází i na nového vlastníka.