S manželkou jsme vlastníci bytu, který jsme 2015 koupili dceři s rodinou, S tím, že půlku částky dostaneme do tří měsíců od koupi a zbytek na splátky. Po celou dobu v bytě bydlí a nesplatili ani korunu z dlužné částky. Navrhli jsme jim, aby začali platit nájemné - to odmítají. Aktuálně jsem se do bytu nemohl dostat, nebylo mi to umožněno.

Dokonce na mě zavolali policii, že se dobývám do "jejich" bytu. Prý se nesmím domáhat vstupu do bytu, i když jsem majitel a oni nemají žádnou nájemní smlouvu.
Rozhodl jsem se byt prodat i s neoprávněnými uživateli. Jenže mi nechtějí umožnit prohlídku s potenciálním zájemcem.
Podotýkám, že zeť, který porušoval pravidla slušného chování a občanského soužití od nás obdržel v dubnu doporučený dopis s výzvou opuštění bytu. V té době plánoval rozvod s naší dcerou. Nyní se udobřili, dcera se mnou nechce komunikovat, komunikuje pouze zeť. To opravdu nemám jako majitel žádné právo k vstupu a nakládání s bytem podle svých představ? Díky za odpověď. Petr.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
Vaše dcera se zetěm bydlí v bytě bez právního důvodu, proto můžete k soudu podat žalobu na vyklizení bytu. V případě že byt po právní moci a vykonatelnosti neopustí dobrovolně, lze je nechat vyklidit exekučně. Rovněž pak můžete požadovat úhradu škody z titulu bezdůvodného obohacení spočívajícího v nehrazení plateb za užívání bytu. Každopádně pro soudní řešení věci vám doporučuji obrátit se na advokáta.
Pokud jde vstup do bytu, pak poměřováno na misce vah konkurujících si základních práv a svobod má ochrana obydlí přednost před ochranou vlastnictví. Vstupem do cizího obydlí, byť užívaného bez právního důvodu, se tak vystavujete riziku trestněprávního postihu pro porušování domovní svobody.