Byla jsem ¾ vlastníkem domu. Odkoupila jsem zbylou ¼ od původní majitelky právníky vyhotovenou kupní smlouvou. Součástí kupní smlouvy je ustanovení, že do 31.12.2025 může původní majitelka bydlet v části domu, kterou mně prodala. Mám 6letou postiženou dceru, která vyžaduje stálý dohled a péči. Koupenou ¼ domu bych chtěla nabídnout na roky nejlépe organizaci pečující o postižené děti bezplatně za protislužbu, že budou tři hodiny denně pečovat o mojí dceru. Další možností je bezplatně pronajmout byt osobě starající se tři hodiny denně o mojí dceru.
Dotazy:
- Jaký druh smlouvy je zapotřebí uzavřít v takovém případě (když nevyžaduji peníze)?
- Pokud by zájemce nesplnil podmínku smlouvy je možné požadovat sjednanou náhradu (např. 150 Kč za nesplněnou hodinu sjednanou ve smlouvě) nebo smlouvu okamžitě ukončit?
- Předběžně jednám se zájemcem, který požaduje dát do smlouvy penále ve výši 60.000 Kč, pokud bych od 5.1.2026 neměla připravený byt k dispozici. Mohla bych v takovém případě požadovat penále po bývalém majiteli bytu, který by mně jej nepředal k 31.12.2025?
Velice vám děkuji za odpověď.













