Ráda bych se zeptala, jak je to s autorským právem při skenu fotografie z knihy, která vyšla v roce 1986. Uvedenou fotografii bych ráda použila též v mé knize (komerční užití), přičemž ale originál fotografie je nezvěstný (nedohledáno v žádném z muzeí) a vydavatelství, které vydalo knihu s touto fotografií v roce 1986 již taktéž neexistuje.
Autorská práva, poplatky za televizi, rozhlas
Autorské právo u skenu, scanu fotografie staré knihy
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Autorské právo, poplatky za TV a rozhlas
- Zobrazení: 364
Dle § 31/1 písm. a) a b) autorského zákona nezasahuje do autorského práva ten, kdo:
„užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely … vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem“
V případě takové citace je vždy nutno uvést (je-li to možné) jméno autora, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.
Dle mého názoru byste tedy mohla předmětnou fotografii ve své knize použít s odkazem na výše citované ustanovení autorského zákona (s tím, že k fotografii bude nutné uvést maximum Vám známých informací o jejím prameni).
Pro získání maxima informací Vám doporučuji kontaktovat v této věci příslušného kolektivního správce autorských práv, kterým je DILIA – DIvadelní, LIterární a Audiovizuální agentura:
případně ještě OOA-S – Ochranná Organizace Autorská – Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl:
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)