Majitelka pozemku (chatová osada) za obcí XXX, kterou je od 12.4.2022 nám nabídla odkoupení pozemku pod chatou zapsanou na KN v XXX, kterou vlastním 8 let a zbývající pozemek pronájem na 3 roky. Cena je přemrštěná a nechce s ní nikdo souhlasit. Může nám zamezit v přístupu do chat a můžeme se nějak bránit. Pozemky jsou v záplavové zóně a dříve ho využívalo JZD a pak zahrádkáři.

My jsme si navozili hlínu a skalnatý pozemek zhodnotili. Ovocné stromy, keře, kytky atd. U starosty majitelka zjistila, že se územní plán měnit nikdy nebude. Já ji mohu nabídnout třetinu ceny co jí poradil právník. Když se nedohodneme co může následovat. Vím akorát, že máme předkupní právo, ale vlastní i cestu. Neměla by určit cenu obvyklou v místě? Ještě jednou moc díky. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Aleš.

ODPOVĚĎ:

Vlastník má právo se svou nemovitostí naložit jakkoliv. Může ji prodat nebo naopak prodat nemusí, stejně tak si může stanovit jakoukoliv cenu. Pouze pokud byste měli předkupní právo a následně jste zjistili, že prodal třetí osobě za nižší cenu, než nabízel Vám, mohli byste se po vlastníkovi domáhat odškodnění. Tedy vlastník není povinen prodat za cenu obvyklou v místě, takový postup se týká pouze nájmu, nikoliv vlastnictví.