Jsme 3 spoluvlastníci (ideální spoluvlastnictví) zděděného pozemku, na němž stojí rodinný dům a zděná garáž (24 m2). Po zjištění, že půdorys domu zakreslený v katastru nemovitostí ČR se výrazně liší od reality a zděná garáž není zakreslena vůbec, bych chtěl vše nechat doměřit a zanést do katastru nemovitostí ČR.

Chtěl jsem se zeptat, jestli lze požadovat od spoluvlastníků adekvátní podíl nákladů na výše uvedené "zlegalizování" nemovitostí. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Vlastník je odpovědný za stav zápisu v evidenci nemovitostí. Pokud je taková nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, má každý spoluvlastník povinnost podílet se na nákladech dle velikosti svého podílu. Máte tedy právo od spoluvlastníků požadovat adekvátní část nákladů dle velikosti jejich podílů.