Měla bych dotaz ohledně bydlení v bytě, kde je vlastníkem moje matka. Za byt, ve kterém bydlíme 3 roky (2017-2020) platíme jen provozní náklady (dle ní), provádíme opravy a úklid, které financujeme a využíváme naše vybavení. Není to tedy přímo nájem. Myslím, že se tomu říká výpůjčka.

Matka má k tomuto bytu klíče a i sestra, která si jezdí bez ohlášení k "nám" do bytu jak chce, přitom tam máme osobní věci. Neštítí se vlézt do soukromých dokumentů a ani používat naše vybavení. Dříve nám vyjídala i ledničku. Neuklízí, jen po každé její návštěvě je něco rozbitého. Dříve jezdila občas do roka, teď každý druhý týden. Krom jiného nás omezuje nás v pohybu po bytě, řve po nás a uráží nás. Naše matka to nechce řešit. Prý nemáme nárok na soukromí. Jak to tedy je? A co máme dělat, je nějaké řešení? Jaká práva a povinnosti my jakožto uživatelé bytu máme? Po jaké době bydlení by se to mohlo brát jako nájemní právo? Děkuji za odpověď Lívie.

ODPOVĚĎ:
Pokud nehradíte nájem, nájemní smlouva ani ústně vzniknout nemůže, pokud byste nájem hradili, vznikla by po třech letech užívání. Bydlíte tedy z titulu výpůjčky. Obecně platí, že nikdo nemůže nikomu narušovat jeho soukromí, chodit do nemovitosti, která je užívána někým jiným, bez jeho vědomí, vychází to z jakýchsi obecných slušných vztahů a pokud by se situace opakovala, můžete volat Městskou policii. I když to není vzhledem k matce zcela po právu, řešila bych to výměnou zámku, aby se setra do bytu nedostala.