V naši obci se začala výstavba kruhového objezdu, zakázku dostalo Ředitelství silnic a dálnic ŘSD.
Kruhový objezd zasahuje do části kde máme v pronájmu budovu s prodejnou ze střešním materiálem a skladem, kde si musí zákazníci nebo i dodavatelé zajet autem.

03/2019-062019 není možné k naší prodejně zajet autem, protože před bránou je pozemek upravován, rozkopán. Přístup je jen pro projíti a to mezi rozkopáním a stavebními vozy.
Utrpěli jsme finanční ztrátu, ztratily zákazníky, protože se k nám nedostanou a myslí si, že po dobu výstavby nefungujeme a dále platíme i zaměstnance (prodavače), který je u nás po dobu otvírací doby zaměstnán.
Tímto bych se chtěla zeptat, jestli můžeme žádat o nějakou náhradu a pokud ano kde žádost (stížnost) podat.
Děkuji, Svatava

ODPOVĚĎ:
Úpravy pozemních komunikací mohou probíhat pouze pokud jsou řádně schválené a je dodržen zákonem stanovený postup pro jejich schválení. Tento postup mj. zahrnuje i to, že celé řízení, ve kterém je řešena úprava komunikace, musí být přístupné veřejnosti – ve smyslu, že jednotlivé rozhodnutí jsou zveřejňovány na úřední desce příslušné obce. V návaznosti na toto pak mohou dotčené osoby podat námitky a každý může podat připomínky, ve kterých lze mj. rozporovat skutečnost, že dojde k omezení přístupu k prodejně apod. Pokud ovšem těchto svých práv nevyužijete, příliš jiných možností nemáte. Jelikož platí, že každý si má chránit svá práva.