Ochrana věcí nedlužníka před exekucí - bydlení dlužníka v bytě nedlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
co se musí všechno vyřídit, aby přítel nebo přítelkyně vzala do vlastního domu osobu, která je v exekuci, aby nepřišla o majetek. Stačí prý vyřídit na katastru nemovitostí, aby osobu přihlásil (a) jako věcné břemeno a prohlášení o bezplatném užívání všech věcí. Nevím, ale takovému postupu se mě nechce věřit a všichni dlužníci by byli zproštění svých povinností. Děkuji za Vaší odpověď.

Dobrý den. Věcné břemeno je v tomto případě pouze obranou před mobiliární exekucí a prokazuje, že určitá osoba v nemovitosti bydlí a jaké věci smí používat, tj. že v místnosti určené k bydlení je nábytek ve vlastnictví jiné osoby než povinného. Rozhodně nezprošťuje povinnosti platit dluhy, ani nebrání ostatním způsobům provedení exekuce. Obecně nelze nijak zabránit návštěvě exekutora v nemovitosti, kde se zdržuje osoba v exekuci.