Finanční úřad

2 odpovědi

Dobrý den, včera (17.05.2023) mě kontaktoval finanční úřad, že tam mám nedoplatek z daně z příjmu, z roku 2009, chci se zeptat jestli není takto starý nedoplatek již promlčen? Děkuji

Dobrý den, je možné, že dluh je již promlčen, neboť maximální délka promlčecí lhůty je stanovena na 10 let. Desetiletá lhůta je lhůtou konečnou a nelze ji již prodlužovat s výjimkou ustanovení zákona. Desetiletou promlčecí lhůtu je možné prodloužit jenom v případech pravomocného rozhodnutí soudu o spáchání daňového trestného činu o další 2 roky anebo v případě tzv. účinné lítosti ze strany daňového poplatníka z toho důvodu, aby ji tento mohl projevit. Nicméně zákon dále umožňuje tzv. stavení lhůty a to zejména v souvislosti se soudním řízením. Informujte se u svého správce daně (finančního úřadu).