platba hypotéky po insolvenci

2 odpovědi

Dobrý den, prosím o radu, zda má banka právo vyžadovat zbytek hypotečního úvěru po naší insolvenci.
12.11.2007 nám byla schválena hypotéka na opravu domu, který vlastní dcera. V úvěrové smlouvě jsme jen já a manžel Dcera podepsala jen smlouvu s bankou na zástavní právo banky na její dům pro naši hypotéku.
Dostali jsme se však do finančních problémů a požádali jsme o oddlužení. 22.1.2015 nám soud v Praze schválil oddlužení. Mezi věřiteli byla i banka s hypotečním úvěrem, která dluh zaregistrovala jako NEZAJIŠTĚNOU a NEVYKONATELNOU pohledávku. Vše jsme řádně spláceli, včetně splátek bance. 5.2.2020

Dobrý den, prosím o radu, zda má banka právo vyžadovat zbytek hypotečního úvěru po naší insolvenci.
12.11.2007 nám byla schválena hypotéka na opravu domu, který vlastní dcera. V úvěrové smlouvě jsme jen já a manžel Dcera podepsala jen smlouvu s bankou na zástavní právo banky na její dům pro naši hypotéku.
Dostali jsme se však do finančních problémů a požádali jsme o oddlužení. 22.1.2015 nám soud v Praze schválil oddlužení. Mezi věřiteli byla i banka s hypotečním úvěrem, která dluh zaregistrovala jako NEZAJIŠTĚNOU a NEVYKONATELNOU pohledávku. Vše jsme řádně spláceli, včetně splátek bance. 5.2.2020 nám soud usnesením oznámil splnění oddlužení. V tu chvíli se ozvala banka a požadovala buď jednorázovou platbu, nebo další pravidelné splátky zbytku hypotéky, Dokonce nám oznámila, že pokud nebudeme dál pokračovat, tak dceřin dům prodá. Začali jsme tedy znovu platit (již 3 roky), ale stále si myslíme, že vzhledem k tomu, že dům není náš a my jsme oddlužení řádně naplnili, neměla by mít banka na toto nárok. Zatím i insolvenční správce byl stejného názoru, ale najednou od toho dávají všichni ruce pryč.
Moc prosím o radu co můžeme dělat.
Děkuji

Přihlásila-li se banka, poskytovatel hypotečního úvěru, jako nezajištěný věřitel, tj, jako ten, který poskytl úvěr bez požadavku na zajištění. V rámci oddlužení má nezajištěný věřitel právo na to, získat alespoň 30 procent dluhu. Nezajištěná pohledávka představuje pohledávku, která není zajištěna majetkem, který náleží do majetkové podstaty dlužníka.