Vylučovací žaloba automobil

1 odpověď

Dobrý den, prosím chtěla jsem se zeptat, jakou šanci máme vyhrát spor o osobní automobil, který jsme koupili od paní o které jsme nevěděli, že je od roku 2008 v exekuci a nesmí nijak nakládat se svým majetkem. Auto jsme kupovali v listopadu 2022, kdy nám cca za 2 měsíce přišel dopis od exekutora. Podali jsme návrh na vyškrtnutí vozidla z exekuce, ale bylo nám to zamítnuté. I když je automobil dávno přepsaný na nás a ve smlouvě kterou nám paní podepsala jsme měli napsáno, že prodeji nebrání žádné okolnosti. Na paní jsme podali i trestní oznámení. Tak nás zajímá, jaká je šance vyhrát spor, když podáme vylučovací žalobu, jelikož náš advokát nás od toho odrazuje, ale jak jsme volali na exekutorský úřad tak nám zase řekli, ať to určitě podáme. Tak teď nevíme komu věřit. Předem moc děkuji za odpověď.

Právní účinky vznesení námitky neplatnosti nastávají od účinnosti právního jednání, dojde-li exekuční příkaz nebo jiný projev vůle exekutora, oprávněného, nebo přihlášeného věřitele všem účastníkům právního jednání, k němuž exekutor, oprávněný nebo přihlášený věřitel vznesl námitku neplatnosti. Námitku neplatnosti právního jednání vznáší zpravidla exekutor vydáním a doručením exekučního příkazu postihujícího dotčený majetek účastníkům řízení, na základě čehož příkaz nabyde právní moci. Pokud jste tedy koupili automobil po právní moci příslušného exekučního příkazu, je kupní smlouva bez dalšího absolutně neplatná a podávat vylučovací žalobu bych Vám nedoporučovala. Současně bych však uvážila podat na povinnou žalobu na vydání bezdůvodného obohacení a žádat zpět kupní cenu. Pokud uspějete a povinná nezaplatí, lze podat exekuční návrh na vymožení dotčeného dluhu.