Hrozí zabavení majetku rodičům?

2 odpovědi

Dobrý den,
před delší dobou jsem se zadlužila. Bohužel jsem několik měsíců poté přišla o partnera a po jeho smrti zůstala sama s dvěma dětmi. Se společnostmi jsem se snažila komunikovat, splácet, ale bylo to pro ně stále málo a nakonec mi závazky přešly v exekuce. Je to již téměř deset let. Nyní kontaktovali exekutoři dopisem mé rodiče, u kterých nejsem hlášená už více jak 15 let a nikdy dříve se jim neozvali. Poslali jim dopis, kde mě vyzývají k úhradě dluhu. Nemám tam dlouhodobě žádné věci, nijak se tam nezdržuji a přesto jim po tolika letech poslali výzvu k zaplacení. Chtěla bych vědět, jestli jsou jimi nějak ohroženi? Mají logicky strach, že jim vstoupí do bytu a i přesto, že tam dlouhodobě nejsem hlášená a nemohou mít ani podezření od sousedů, jestli jim nemohou zabavit věci. A hlavně nechápou, proč je kontaktují až teď, protože žádné další dluhy jsem neměla, takže jsou to exekuce z dřívější doby. Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, v případě dlouhodobě vedených exekucí jako je ta Vaše soudní exekutor vždy opakovaně zjišťuje možný pobyt dlužníka a zda nenabyl nově majetku. Při tom vždy dlužníka opakovaně vyzve k úhradě dluhu. Je tedy pravděpodobné, že jste dříve na uvedené adrese hlášena byla, což exekutora opravňuje k uvedenému postupu. Pokud by byl vydán exekuční příkaz k prodeji movitých věcí, není dokonce vyloučeno, že Vaše movité věci budou chtít vykonavatelé sepsat a zabavit v bydlišti Vašich rodičů. Doporučuji Vám je o tom informovat, aby mohli případně doložit vlastnictví uvedených věcí. Pro Vaši informaci se zajišťují a zabavují věci dobře prodejné (kolo, PC, šperky), ale např. obvyklé vybavení domácnosti, zdravotní pomůcky, apod. , jsou z exekuce vyloučené. Soudní exekutor by je o případném provádění mobiliární exekuce měl dopředu informovat.