Ochrana partnera před mou exekucí

2 odpovědi

Dobrý den, chci se zeptat na možnosti ochrany partnera před mou exekucí. Situace je taková, že jsem nějakou dobu žila v zahraničí neodváděla jsem povinné zdravotní pojištění z toho následně za několik let vznikl dluh na který byla vyhlášena exekuce. Oficiálně mám bydliště na úřadě. Teď jsem, ale řešila rodičovský příspěvek, který jsem předchozí roky pobírala v DE a teď zbytek dobiram v ČR. Dnes (17.08.2022) mi volali, že na něj dostali exekuční příkaz. Na sociálním úřadě mám uvedené jako adresu kde se zdržuji dům mého partnera se kterým máme společně dvě děti. Nikdy jsem nepracovala, dům a i veškerý majetek je partnera, který pracuje v DE. Z ročovského příspěvku 10 tisíc mi nestrhnou pořádně nic. Mám celkem obavu, aby nezazvonil exekutor u dveří a nezačal zabavovat partnerovo majetek. Jak se v tomto případě může ochránit? Sepsat nějakou smlouvu, nebo si máme sepsat předmanželskou smlouvu a zrušit společné jmění manželů a vzít se? Exekuci samozřejmě budu hradit, ale až budu mít z čeho takže až nastoupim do zaměstnání, což mi stejně začnou automaticky strhávat ze mzdy. Předem děkuji za radu.

Dobrý den, pokud nesplácíte svůj dluh, resp. nelze Vám srážet z dávky státní sociální podpory, je velmi pravděpodobné, že exekutor vydá exekuční příkaz vedení exekuce prodejem movitých věcí a vykonavatelé přijdou zabavovat věci v místě, kde pobýváte. Váš partner pak bude muset podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu a hodnověrně doložit vlastnictví zabavených movitých věcí. Můžete sepsat smlouvu s ověřenými podpisy, na základě níž Vám partner dá do užívání vybavení domácnosti a jiné cenné věci, přičemž prohlásí, že je jejich vlastníkem, ale na to nemusí vykonavatelé soudního exekutora dbát (záleží na praxi toho kterého úřadu, není to dáno zákonem). Ano, můžete rovněž sepsat předmanželskou smlouvu a následně uzavřít sňatek, s tím, že si okamžitě vypořádáte společné jmění manželů. V tomto případě Vám doporučuji obrátit se na právníka z řad advokátů (http://www.advokatikomora.cz). Osobně bych však považovala za nejrychlejší a nejlevnější způsob řešení uvedené věci úhradu celého dluhu z prostředků, které by Vám například zapůjčil Váš přítel a které byste mu splácela.