exekuce- důchodový věk

4 odpovědi

Dobrý den,
prosím o radu. Stal jsem se obětí podvodu (několik let vedené soudní spory, zatím neuzavřené) a díky tomu jsem se dostal do platební neschopnosti. Vlastnil jsem lukrativní pozemky, které měly pokrýt mé dluhy. Ty byly vydraženy až letos (2021) ( opakovaná dražba). O situaci ohledně dluhů jsem se začal zajímat až nyní a chci ji řešit. Do této doby jsem několik let byl psychicky na dně, manželka se se mnou rozvedla, jelikož díky mým problémům čelila vydírání, poškozování majetku… Určitou dobu jsem byl bezdomovec, občas jsem přebýval v hostelech a nyní mě bývalá manželka umožnila bydlet v jejím domě (rozvod byl 2017 a rozdělený majetek je soudním rozhodnutím už v roce 2007, dům vlastní bývalá žena). Trvalý pobyt jsem měl v jiném městě, ale ten mi byl aktuálně vypovězen a adresu mám na městském úřadě v jiném městě než nyní přebývám. Začal jsem si vydělávat brigádně a chtěl bych svou situaci řešit. Aktuálně jsem zjistil, že dražbou mých pozemků se dluhy nevyřešily a je na mě vedeno mnoho exekucí (vysoké částky- celk. asi 2 mil), kdy první je vystavena 2019. Chci začít obvolávat exekutory a zjišťovat jak se věci mají. Také jsem zjistil, že vypovězením z místa trval. bydliště mám neplatný OP. Zároveň jsem ve věku, kdy mám nárok na starobní důchod (zažádat jsem mohl již 10/ 2020) a rád bych o něj zažádal. Nechci ale udělat nějaký špatný krok. Zároveň bych nerad jakkoli ohrozil bývalou manželku, např. případnou mobiliární exekucí ( v domě kde bydlí provozuje živnost). Vzniklá situace také velmi ovlivnila život mých dětí a to bych také rád řešil a nechtěl je víc zatěžovat než se stalo. Proto prosím o radu jak začít řešit danou situaci a jaké mám vlastně možnosti. (splátk. kalendář…. atd.)
Předem děkuji za pomoc. Martin

Dobrý den, dostal jste se do složité životní situace, ale lze ji řešit. Velmi bych Vám doporučila využít institutu oddlužení, tedy podání insolvenčního návrhu s návrhem na oddlužení. Ten za Vás musí podat advokát (http://www.advokatikomora.cz) nebo akretitovaná osoba (https://sako.justice.cz/) a vysvětlit Vám další postup v insolvenčním řízení. Vy sám si nejprve vyřiďte nový občanský průkaz a zažádejte o starobní důchod, z něhož se budou hradit splátky v insolvenčním řízení; jako důchodce máte možnost využít snížení doby trvání oddlužení z pěti na tři roky. Následně oslovte osobu, která Vám pomůže s insolvenčím návrhem. Pokud projdete insolvenčím řízením úspěšně, zbytek dluhů Vám soud odpustí. S exekutory samozřejmě můžete navázat kontakt, abyste měl přehled a znal alepoň dva své dluhy, které označíte v insolvenčním návrhu. Podáním insolvenčního návrhu se všechny exekuce přerušují, a tudíž ani není možné provádět mobiliární exekuci. Přeji vše dobré.