exekuční zablokování účtu

4 odpovědi

Vážená paní Mgr. Benetková,
v r. 2005 byla na manžela uvalena exekuce na dluh u České banky v úpadku. V r. 2007 byl zabaven můj účet u Českomoravské stavební spořitelny č. 2098681703. Na základě soudního rozhodnutí byla zabavená částka v r. 2008 vrácena. V r. 2007 jsem byla informována, že mě přibírají do exekučního řízení mého manžela. Minulý týden jsem zjistila, že byl zabaven můj účet u Poštovní spořitelny, na který dostávám důchod já i můj manžel. Ten má od exekuce určené životní minimum. Je mu 83 let, mně 77 a jiný příjem nemáme, tudíž jsme zůstali bez prostředků.
Prosím o radu, nejraději při osobním setkání.
Předem děkuji
Helena Straková

Dobrý den paní Straková, tato poradna není uzpůsobena pro osobní setkávání, ale pokusím se Vám poradit na dálku. Pokud má Váš manžel exekuci, mohou Vám zabavit (zabavovat) peníze na účtu. Vy si však můžete požádat banku o jeden výběr v maximální výši 15.540,- Kč (čtyřnásobek životního minima – je to covidové opatření, které platí do 30.6.21, jinak je to ze zákona jen dvojnásobek životního minima). Učiňte tak tedy, pokud jste to ještě neudělala. V dalším Vás odkáži přímo na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení, která Vám vyplácí důchody – Vy i Váš manžel si bezodkladně požádejte, aby Vám Váš důchod a manželův důchod po srážce v exekuci posílali na složenku, tedy tak, že si peníze budete vybírat na poště. Neměl by s tím být žádný problém, způsob výplaty si můžete sami určit. Přeji vše dobré. R. Benetková