Insolvence pro OSVČ

2 odpovědi

Dobrý den,
ráda bych se přihlásila k insolvenci. Zhruba 10let jsem situaci neřešila, neměla jsem možnost (finanční). Nyní jsem si zjistila stav exekucí na poště, a všechny instituce jsem obeslala emailem a datovou schránkou. Jsem na 20 ks exe s celkovou částkou cca 1,6mil Kč. Z toho tvoří dluh za zdravotní a sociální celkem cca 45% z celkové částky. Obávám se že ale v částce není úplně vše. Jak zjistit co ještě kde bych mohla dlužit? Kolik % mohou dělat dluhy na OSSZ a VZP? Jak dál postupovat pokud mám předběžné doklady pohromadě? Děkuji.

Dobrý den,
pro podání insolvenčního návrhu není nutné, abyste uvedla úplně všechny dluhy. Je třeba uvést dluhy, o kterých víte, měla by jich být většina, aby Vás některý z věřitelů nenapadl, že jste sledovala nepoctivý záměr, tedy že jste např. schválně většinu dluhů neuvedla. Povinnost dluhy přihlásit mají věřitelé, takže i dluh, který neuvedete, bude do insolvence zahrnut, pokud se s ním přihlásí věřitel. Pokud máte listiny pohromadě, můžete navštívit buď akreditovanou organizaci, která by Vám měla návrh sepsat zdarma nebo advokáta, který si může účtovat za sepis a podání návrhu částku max. 4.000,-Kč plus DPH. Návrh na insolvenci nemůžete podat sama, jediná výjimka, kdy návrh na sebe může dlužník podat sám je tehdy, pokud má právnické anebo ekonomické vzdělání v magisterském programu. Není rozhodné, jak vysoké procento je na sociálním a zdravotním pojištění, na internetu jsou různé kalkulačky pro insolvenci, kde si můžete podle dluhů spočítat, zda je reálné, že bude insolvence schválena a jaká částka měsíčně by měla být na insolvenci plněna.