založení spol. s r.o. osobou v insolvenci

1 odpověď

Dobrý den,
je mi znám případ, kdy dlužník v insolvenci s dluhy cca 6mil. Kč, byl zapsán jako jednatel společnosti s r. o. , IČ 05091357. Navíc pokud vím byl v minulosti soudně trestán. Slyšel jsem, že podle zákona (paragraf neznám), pokud je člověk v insolvenci, nemůže být zapsán jako statutární orgán žádné společnosti a to ještě 3 roky po ukončení insolvenčního řízení. Rád bych věděl, jestli takový zákon existuje a pokud ano, jak je toto možné.

Děkuji za odpověď
Petr Menčík

Dobrý den,
úprava, kterou uvádíte, v minulosti v zákoně byla, nicméně v současné době - od roku 2014, je účinný Zákon o obchodních korporacích, který jednoznačný zákaz nevykonávat funkci statutára, pokud je člověk v insolvenci, neobsahuje. Konkrétně pode § 46 Zákona o obchodních korporacích "Kdo se má stát členem orgánu obchodní korporace, předem zakladatele nebo obchodní korporaci informuje, zda ohledně jeho majetku nebo majetku obchodní korporace, v níž působí nebo působil v posledních 3 letech jako člen orgánu, bylo vedeno insolvenční řízení anebo zda u něho není dána jiná překážka funkce." Samotné prohlášení insolvence či konkurzu překážku výkonu funkce nezakládá. Prohlášení konkurzu však indikuje, že dlužník není schopen spravovat svůj vlastní majetek. Vzniká tak otázka, zda je dlužník, na jehož majetek byl prohlášen konkurz či insolvence, schopen vykonávat funkci člena voleného orgánu obchodní korporace s péčí řádného hospodáře. Je na dlužníkovi, aby si tuto otázku vyhodnotil a volenou funkci nepřijal, nebo při výkonu této funkce vyvodil pro sebe náležité důsledky, jinak se vystavuje odpovědnosti za porušení péče řádného hospodáře.