Dluh ve švýcarsku

3 odpovědi

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s vymahanim dluhu. Opustila jsem Švýcarsko 6/2020, ale nemám vyrovnanou půjčku u tamní banky. Zajímalo by mě jestli po mě mohou dluh vymáhat pokud již nastálo žiji v Čechách?

Dobrý den, Švýcarsko je součástí Evropského hospodářského prostoru, to však neznamená, že by se na něj vztahovala nařízení a směrnice EU – z tohoto hlediska není možno vést exekuci českým exekutorem pro Váš dluh ve Švýcarsku; nicméně dle mezinárodního práva máme se Švýcarskem tzv. extradiční smlouvu o vydávání pachatelů trestných činů. Tedy teoreticky, pokud by se jednalo např. o vysokou půjčku, kterou jste nesplatila a věděla o tom, že ji nebudete splácet, mohlo by in eventum být zahájeno ve Švýcarsku trestní řízení a Vás by ČR mohlo vydat ke stíhání do Švýcarska. Z praktického pohledu však mám za to, že je to vysoce nepravděpodobné.