Diskriminace od zaměstnavatele díky exekuci

3 odpovědi

práce pro Kozum družstvo, mám exekuce. Které jsem před podepsáním smlouvy řádně zaměstnavateli uvedla, a i přesto se mnou pracovní poměr uzavřeli. Jednalo se o zástupce vedoucí prodejny. Po prvním měsíci (3.7.2020) dnes (03.07.2020) mi dali výpověď z důvodu exekuce. - tedy to mi řekli ústně, samozřejmě do výpovědi napsali paragraf 66. Břez udání důvodu, avšak instruktor a vedení mi řeklo ze je to kvůli těm exekucim. Při zauceni jsem si vedla nadmíru skvěle, a moje vedoucí na prodejně na mě podala skvěle hodnocení za spolehlivost a pracovitost, navrhovala i pochvalu za moje pracovní nasazení. Zaměstnavatel mi přes instrokturku sdělil ze insolvence nevadí, exekuce ano-já v tom nevidím rodil, dluh jako dou, který splacim z platu a zaměstnavatele by snad měli zajímat moje pracovní výsledky, které byli skvěle. Nelíbí se mi to, neřeknu kdybych exekuci zatajila, ale vše jsem řádně uvedla predem a nebyl to problem při podpisu smlouvy. Da se s tím něco dělat? Přijde mi to jako diskriminace zaměstnance od zaměstnavatele. Do dluhu jsem se dostala díky expartnerovi, což jsem vše sdělila též před podepsáním pracovního poměru, a najednou po měsíci si to jako rozmysleli? Ani skvěle hodnocení a to ze mě měsíc zaucuji a pak mi daji výpověď? To mi ji mohli dat hned druhy den ne? Však to věděli od začátku. Děkuji za radu. Simona

Dobrý den, rozumím Vašemu oprávněnému rozhořčení, bohužel pracovněprávní vztah se odvíjí od ustanovení zákoníku práce a zuršení pracovněprávního vztahu ve zkušební době je tradiční institut, který může uplatnit jak zaměstnavatel, tak zaměstnananec, což zaměstnavatel učinil. Není proto možno se oprávněně právně bránit, a uvedené je možno řešit jedině v morální rovině - pokud Vám bylo řečeno, že jste se osvědčila a jediným důvodem rozvázání pracovního poměru byly exekuce, o kterých jste předem informovala, lze požadovat přinejmenším písemné vysvětlení po Vašem nadřízeném. Přeji Vám tak v další práci více slušnosti a rovného přístupu ze strany zaměstnavatele.