Exekuce - zaslání vyrozumeni

1 odpověď

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se zasláním vyrozumění o zahájení exekuce. Před třemi týdny mi byl zablokován bankovní účet a na katastru obstaven majetek. Nicméně žádná výzva k dobrovolnemu plnění ani vyrozumění o exekuci mi nepřišlo. Samozřejmě jsem se díky informacím z banky pokoušela s exekutorskym úřadem spojit, leč bezvýsledně. Telefonní linka neustále obsazena. Dočetla jsem se, že výzva má být zaslána do 15 dnů od vydání exekučního titulu. Je tedy exekutor povinný dlužníka informovat. Co v takovém případě dělat, když doposud výzva ani vyrozumění poštou nepřišlo. Děkuji

Dobrý den, dle exekučního řádu soudní exekutor nejprve zajistí majetek povinného a následně mu zašle vyrozumění o zahájení exekuce a výzvu k dobrovolnému plnění. Není to tak, že „výzva má být zaslána do 15 dnů od vydání exekučního titulu“, po vydání exekučního titulu se teprve podává exekuční návrh, který zahajuje exekuční řízení. Exekutor v tomto případě lhůty k zaslání základních dokumentů nemá. Je nepochybné, že Vás exekutor kontaktuje a uvedené dokumenty Vám zašle – lhůta k dobrovolnému plnění začne běžet až od jejich doručení. Pokud uvedené dokumenty žádáte co nejdříve, nemáte jinou možnost, že se písemně ši telefonicky s pracovníky soudního exekutora spojit. Je však pravdou, že některé exekutorské úřady jsou „nedobytné“. Jedinou možností je pak podat na tuto nečinnost stíženost na Misnosterstvo spravedlnosti ČR jako kontrolního orgánu, které má oprávnění vyzvat soudního exekutora k bezodkladné nápravě.