Exekuce v ČR a a žiju v Anglii

1 odpověď

Dobry den,
Píši vám z Anglie, jelikož tu žiju už 15 let. Když jsem byla na návštěvě v ČR
v srpnu 2019, otevřela jsem si účet v KB. Včera (14.11.2019) 14.11. jsem pomoci internetového
bankovnictví zjistila, že je můj účet v mínusu -17000 Kč. Zavolala jsem obratem
do KB 15.11. a bylo mi řečeno, že mi byl odstaven účet a že je na mě uvalena
exekuce společností Justrinon Management (Mgr Marcel Kubis). Vubec jsem
neměla tušení, že se něco takového děje. Do ČR nejezdím, maximálně 1x za rok.

Takže ani nevím, z čeho ta exekuce vznikla. Snažila jsem se spojit s touto
společností, ale operátorky byly zcela neochotné a vůbec se se mnou odmítaly
bavit. Asi po 5 telefonátech jsem to vzdala. Bylo mi řečeno, ze všechny
dopisy byly posílány na adresu mého trvalého bydliště a že je to můj problém, že jsem si je nevyzvedla. Takové hrubé chování
jsem tedy vůbec nečekala. Asi si je těžko budu vyzvedávat, když tam nejsem.
Také v poradně ombudsmana mi bylo telefonicky sděleno, že to není problém
soudu mě shánět po Evropě. Místo takových nejapných poznámek jsem očekávala
radu, co s tim dělat a nebo na koho se obrátit. To že jsem si dopisy
nevyzvedla, je zcela jasné, jelikož jsem neměla tušení, že se něco takového
děje.

Obracím se s prosbou na vaši organizaci, jak s touto exekuci dále. Co mám
tedy dělat? Tato exekutorská společnost samozřejmě splátkový kalendář odmítla.

Dobrý den, je mi líto, že jste narazila na neochotné pracovnice věřitele (nebo soudního exekutora? – není to z Vašeho dotazu jednoznačné), bohužel však mají pravdu v tom, že pokud byly písemnosti doručovány na adresu vašeho trvalého bydliště, jsou ty, které pocházejí ze soudního a exekučního řízení, považovány za doručené, ač jste si je nevyzvedla (tzv. fikce doručení). Uvedenou situaci lze předjímat a případně si nechat dopisy zasílat poštou jinam (tzv. dosílka), je to skutečně odpovědnost každé osoby. Pokud nevíte, o jaký dluh se jedná, obraťte se na soud v místě Vašeho trvalého bydliště, ten by Vám měl sdělit základní informace, neboť exekuce je soudem nařizována. Pokud budete mít za to, že exekuce je neoprávněná, podejte k exekutorovi návrh na její zastavení. V opařném případě bude nutno pohledávku věřitele včetně nákladů exekutora uhradit, neboť exekuce je vedena až do úplného vymožení, tj. i mnoho let, což mj. znamená navyšování jejích nákladů.