Výpočet hodnoty bytu v insolvenci, oddlužení podle vládního předpisu - postup výpočtu

1 odpověď

Dobrý den, hrozí mi výhledově insolvence a nechci přijít o bydlení které mám v SJM. Byt není v zástavě, ani na něm není nijak omezeno právo s nakládáním. Jde mi o jinou záležitost. Narazil jsem na prováděcí předpis vydaný vládou ČR k výpočtu hodnoty bytu. Nerozumím však jedné věci. Tak jak je toto napsané, tak se provádí tento výpočet bez ohledu na konkrétní metry bytu. Bere se průměr v regionu. Tzn. pokud jsem z Pardubic, tak například 62m2 a nezohledňuje se skutečná výměra bytu. Alespoň tak jsem to pochopil, byť se mi to moc nezdá, protože je přeci rozdíl, jestli bydlím v garsonieře o 32m2 nebo ve 4+1 o 85m2. ale alespoň takto jsem tomuto předpisu porozumněl. Prosím o dopověď zda-li se při výpočtu bere opravdu regionální půměr, nebo skutečné metry obydlí které nemusím vydat insolvenčnímu správci. Děkuji za odpověď.

Pěkný den,

Nařízení vlády č. 189/2019 uvádí výpočet, resp. Určení hodnoty obydlí dlužníka, které dlužník není povinen vydat ke zpeněžení při oddlužení.
Domnívám se, že se tedy bude porovnávat reálná hodnota vašeho bytu s hodnotou výpočtenou dle uvedeného nařízení.