Exekuce na manžela

1 odpověď

Dobrý den chci se zeptat mám nějaké dluhy z podnikání a hrozí mě exekuce, nyní mám mzdu ze které je možno provést srážky, pokud by k exekuci došlo můžou uvalit exekuci i na manžela, který o tom neví a zdědil po otci podíl na domě, může být udělaná exekuce i na tento majetek?

Dobrý den, v exekuci se zajišťuje a zpeněžuje majetek dlužníka a pokud má dlužník manžela, primárně se ze zákona postihne i účet manžela. Pokud jde o ostatní majetek manžela, exekutor musí vyhodnotit, zda se jedná o dluh dlužníka ve společném jmění manželů; pozor lze tak vykládat i některé dluhy dlužníka, které vznikly před vstupem do manželství. Následný posup je na každém exekutorovi a není vyloučeno, že pokud dluh takto vyhodnotí, může postihnout i další majetek manžela povinného. Ten se pak musí bránit vylučovací žalobou, která však nemusí být úspěšná, neboť prozatím exekuční soudy tyto případy rozhodnutí různě. Za dané situace je tak vhodné uvažovat o převedení majetku manžela na třetí osobu (dítě, apod.).