Exekuce na výživné

1 odpověď

Dobrý den. Platim výživné ve výši 4500kc a bývalá přítelkyně si přibrala exekutora kvůli tomu, že nebyla ochotna dohodnout se na termínu platby výživného. Presto že jsem ji vysvětloval že pracuji v jiné zemi, kde je výplata až po termínu, který chtěla ona. Jeji Exekutor, kterého požádala aby ji zastupoval, stanovil splatnost k dvacátému dni. Ma platba se zpozdila o tyden po termínu. Takze dvacátého prvního jsem měl okamžitě zablokovaný řidičský průkaz a sepsán protokol o movitých věcech. Dluzne výživné za ten měsíc jsem okamžitě vložil na účet exekutora. Takze jsem dluh splatil do týdne. Presto mi exekuce pořád bezi, exekutor chce náklady kolem 8000kc a k tomu chce každý měsíc kdy zaplatím výživné, 15% z výživného, na náklady exekuce. Vubec to nechápu a nechápu, jak je možné, že česká justice může vůbec tohle dopustit? Pokud jsem dluh uhradil v rozmezí jednoho týdne, neměly by být přeci náklady exekutora takové. Melo by vše být snížené na minimum. Jedine co udelal bylo, že mi po zaplacení dluhu odblokoval řidičský průkaz. Ale pokud to dobře chápu, mám od něho jakoby dohled, kdy on hlídá platby výživného. Jalmile se platba nedorazí dvacátého, mám okamžitě druhý den zablokovaný řidičský průkaz a navíc profituje každý měsíc z výživného které zaplatim a to částkou ve výši 15% několikrát jsem ho již předtím prostřednictvím emailu vyzival k vyčíslení nákladů exekuce. Neodpovidal a telefony nebral. Proto si myslim, že tohle dělal účelně, aby se během této doby mohly zvyšovat úroky. Myslim si, že jedna podvodně. Krome toho, bych tedy chtěl, aby o ty náklady z každého vyzivneho, každý měsíc, bylo snížené výživné. Pokud si matka dítěte stanoví exekutora a chce jeho služeb využívat dál v podobě dohledu na platby výživného, proč za to mám platit já každý měsíc? Chtěl bych aby o tuto částku bylo snížené výživné, protože jsou to peníze spojené s nákladem služeb exekutora kterých využívá ona a ne já.

Dobrý den, z toho, co uvádíte, je zřejmo, že Vaše přítelkyně má v ruce tzv. exekuční titul, tj. soudní rozhodnutí, v němž je stanovena výše výživného a datum splatnosti. O tomto soudním řízení byste měl mít informace, pokud ne, vyžádejte si u okresního soudu v místě bydliště Vašeho dítěte rozsudek. Na základě něho je vedena exekuce k návrhu Vaší přítelkyně jako zákonného zástupce dítěte. Exekuce je vedena do budoucna, čili exekutor po Vás žádá každý měsíc výživné dané rozsudkem a svoji odměnu a hotové výdaje. Exekuce teoreticky skončí, až teprve přestanete platit výživné. Jinak jen dohodou mezi Vámi a přítelkyní. Jde o zcela legální postup, stát takto chrání zájmy dítěte. Z dotčené částky se jinak počítají pouze úroky z prodlení a exekutor má nárok jen na zákonnou odměnu. Odměna se pochopitelně nemůže odečítat od výše výživného, které patří celé dítěti (ne matce! ), náklady na exekutora ze zákona hradí povinný, tedy Vy. Pokud exekutor na Vaše výzvy nereaguje, jde bohužel o praxi některých Exekutorských úřadů. Lze se bránit pouze stížností na dohledový orgán (Exekutorská komora, Ministerstvo spravedlnosti). Rozumným řešením je však dohodnout se s matkou dítěte, aby nechala exekuci zastavit, s tím, že jí budete hradit výživné na dítě dobrovolně, třeba i v termínu, který požaduje.