Exekuce po svatbě manželova dluhu

1 odpověď

Dobrý den,

měsíc po svatbě, 11.6.2019 jsem se dozvěděla, že na manžela přišla exekuce. Jednalo se o dluh na hypotéce, který se vlekl nějakou dobu a banka požadovala uhrazení celého hypotečního dluhu ve výši 1.600tis. manžel na to nereagoval a dluh s poplatky a výlohami se vyšplhal na 2.300tis. Jenže můj účet sek také do exekuce. Přitom se jedná o dluh z hypotéky na dům, který je výlučně v jeho vlastnictví. Je toto možné? Měla jsem na úctě peníze z prodeje mého bytu, který jsem prodala před svatbou. Je možné se proti tomuto bránit? Vybavení domu je moje. Na to také mohou sáhnout? Dekuji

Dobrý den, dle nového občnského zákoníku, odpovídá manžel i za dluh druhého manžela, který vznikl před vstupem do manželství. Exekutor však může vymáhanou pohledávku uspokojovat jen z účtu manžela povinného, což učinil. Můžete však žádat částečné zastavení exekuce co do ½ dluhu a to poté co věřiteli podáte písemnou zprávu o tom, že jste o dluhu nevěděla a nesouhlasíte s ním. Vybavení domu, pokud je Vaše, exekutor postihnout sice nemůže, avšak může postihnout movité věci ve vlastnictví Vašeho manžela a učinit jejich soupis ve Vašem domě, s tím, že pravděpodobně zajistí i některé z Vašich věcí a na Vás pak bude podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu a prokázat své vlastnictví.