Exekuce na vkladní knížku

1 odpověď

Dobrý den mám dotaz ohledně vkladní knížky. Nedávno jsem zapsala dceru jako druhého vkladatele z důvodu mého odjezdu do zahraničí. Dcera měla na vybrat na případný doplatek služeb po vyučtování. Bohužel během měsíce exekutor zmrazil vkladní knížku a dveři začal chodit jeden dopis za druhým s exekučním příkazem odměny exekutora. Stále jí ještě chodí dopisy další. Zajímá mě zda se dá nějak bránit když peníze byli pouze mé a já jsem majitel a první vkladatel v knížce. Jen pouze já peníze vždy vkládala a i vybrala, dcera nikdy. A pokud může exekutor takto zabavit peníze má právo vybrat vše? I když jsem v knížce zapsaná i já a tím pádem je to i můj majetek? Dcera exekuci splácí a já netušila že exekutor může napadnout i mou knížku po zapsání dcery. Hned jsem poslala dopis exekutorovi že úspory na vkladní knížce jsou jen mé a že jsem dceří jen povolila přístup v případě potřeby uhradit platby za dům. Čestné prohlášení jsem poslala s ověřeným podpisem. Jak mám dále postupovat abych zachránila aspoň nějaké peníze? A je stanovená nějaká maximální odměny exekutora? Dcera má pět pokut od dopravního podniku a zároveň si pan exekutor naúčtoval pětkrát odměnu každou za cca 11 tisíc kčDěkuji za odpověd s pozdravem K. L.

Dobrý den, pokud je Vaše dcera vedena jako druhý vkladatel, exekutor může prostředky na dané vkladní knížce postihnout ve výši vymáhané pohledávky včetně nákladů exekuce, zákon jej nepovinuje zjišťováním, kdo skutečně prostředky na knížku uložil (stejně jako v případě např. účtu). Exekutor může uspokojovat vymáhanou pohledávku jedním nebo více zákonnými způsoby, dobrovolné splátky neznamenají, že exekuci nebude vymáhat jinak. Jediným řešením je exekuce co nejdříve vyplatit, aby prostředky na knížce nepoužil. Jiná věc je, pokud se jedná o jediného opráněného. Je nezákonné vést pět různých exkeucí jedním exekutorem pro jednoho oprávněného a jednoho dlužníka, exekuce se musí ze zákona spojit, a náklady exekuce včetně odměny se vymáhají jen jednou. Je třeba proto exekutora žádat o spojení exekucí. Pokud nevyhoví, může se dlužník obrátit na dohledové orgány, aby zjednaly nápravu (Exekutorská komora ČR nebo Ministerstvo spravedlnosti ČR).