Darovaný dům od zadlužených prarodičů

1 odpověď

Dobrý den.
Potřebovala bych poradit, jak řešit naši situaci /případně kam se přesně obrátit. Manžel v roce 2009 dostal darem rodinný dům svých prarodičů. Tímto domem ručil, když si vzal hypotéku na byt, v kterém nyní žijeme. (Hypotéka je již přefinancována a dům už není ručícím majetkem) Problém je, že se po nějaké době objevily velké dluhy prarodičů. Bohužel prarodiče neotevírali dopisy s upomínkami a neřešili co tehdá měli a nikdo z rodiny přesně neví, včetně zadlužených, kdy tyto dluhy vlastně začaly a v jaké výši vlastně jsou. Kam se máme obrátit abychom se informace o všech dluzích a udělených exekucích dozvěděli? A jak zjistit zda darovaný dům je vlastně vůbec manželův? Bylo nám naznačeno, že pokud prarodiče byli zadlužení už tehdá je darovací smlouva neplatná. (Což úplně nechápu, ručit s ním šlo) Zmiňovaný dům nutně potřebuje novou střechu, zadlužení nemohoucí prarodiče stále v domě žijí, splácí. Mám ale strach, že kdyby jim dům nedej bože spadnul "na hlavu", bude za to odpovědný manžel- jako vlastník a pak na druhou stranu - že si půjčíme peníze na opravu a zvednutí střechy a po smrti prarodičů nám dům zabaví s tím, že smlouva nebyla platná už v době přepisu domu.
Omlouvám se za vyčerpávajíci dotaz, ale přišlo mi, že naše situace zjednodušit snad ani nejde.
Mockrát Vám děkuji.

Dobrý den, vlastníkem nemovitosti je osoba zapsaná na katastru nemovitosti. Sporovat platnost darovací smlouvy věřitelem prarodičů je sice možné tzv. odporovatelností, avšak je to časově omezeno a žalobce musí (obecně) prokázat, že dům byl darován v úmyslu jej zkrátit. Dluhy osob registruje EK ČR (Centrální evidence exekucí) nebo okresní soudy, které exekuce nařizují. Obecně Vám doporučuji obrátit se na právníka z řad advokátů, který Váš případ analyzuje a upozoní Vás na případná rizika stran vlastnictví uvedneé nemovitosti (http://www.advokatikomora.cz).