Snížení splátek exekuce

1 odpověď

V letech 2006 - 2008 uzavřel můj bratr smlouvy na finanční půjčky tzv. rychlá půjčka u dvou různých společností. Já v těchto smlouvách figuruji a jsem podepsána jako ručitel. Bohužel ke splácení půjček došlo jen částečně, můj bratr se mezitím odstěhoval do zahraničí (nemám na něj jakýkoliv kontakt a má i veškeré dokumenty k půjčkám). Letos (2019) v květnu se mi začala z mé výplaty strhávat exekuce ve výši cca 3000Kč. Neobdržela jsem žádné písemné sdělení o započetí exekučního řízení. Bližší informace o exekuci jsem si zjišťovala na účtárně svého zaměstnavatele. Nevím si s touto situací rady. Výdělek mám cca 11 000 Kč čistého, po strhnutí exekuce nemám ani na náklady na bydlení. Prosím o radu, zda je možné zažádat i takto po letech o prominutí úroků/které z 8 tis. půjčky narostly na 110 000, a z 20tis. půjčky na 80 000 Kč/, či lze nějakým způsobem snížit výši exekuce. Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den, na výši vymáhané pohledávky, resp. na věřitele se informujte u soudního exekutora, který vydal exekuční příkaz na srážky ze mzdy; musí Vám zaslat tzv. základní poštu s požadovanými informacemi. Pokud máte za to, že je vymáhána neúměrně vysoká částka, lze podat návrh na zastavení exekuce s odůvodněním, že se jedná o tzv. lichevní půjčku. Ohledně sepsání takového podání Vám doporučuji obrátit se na právníka z řad advokátů (http://www.advokatikomora.cz).