Jaké jsou povinnosti exekutora vůči exekuovanému

1 odpověď

Dobrý den,
mám exekuci z platu, probíhá již přes dva roky. Můj dluh byl cca 2.000.000, - Kč. Také jsme prodali dům ve prospěch věřitele. Dluh je nyní ve výši cca 600.000,-Kč, ale účetní u mého zaměstnavatele vůbec není informován, že se původní dluh snížil o jeden milion Kč za prodej domu. A to není někdy teď nová záležitost, ten dům byl prodán ihned na začátku, tedy je již přes dva roky prodaný. Ale účetní stále eviduje, že má srážet do výše cca 2.000.000 mil, jak byl původní dluh. Zajímalo by mě, jaké má exekutor povinnosti, zda nemusí informovat např. každý rok, o aktuální částce dluhu, nebo je také u exekutora nějaká povinnost oznámit zaměstnavateli, který mu stržené částky posílá, že je již dluh zaplacen? Ani já sama vůbec nejsem informována, kolik dluh činí, oni nemusí posílat žádné výpisy aktuálních částek, např. ročně, kolik je již z dluhu uhrazeno? Při telefonickém dotazu mi bylo jen sděleno, že si mám zajet nahlédnout do spisu. Jde mi o to, že bych nerada, aby mi účetní nesrážel z platu ještě i po splacení dluhu a já se potom zpětně nemusela přeplatku složitě domáhat třeba soudně.
Děkuji mockrát za odpověď.

Dobrý den, srážky ze mzdy probíhají na základě exekučního příkazu s původní částkou; pro snížení dluhu je třeba podat návrh na částečné zastavení exekuce (nejlépe společným návrhem s věřitelem), aby byly prováděny srážky z platu na skutečný dluh. Exekutor má povinnost informovat poddlužníky o změně dluhu, pokud k němu dojde – například částečným zastavením exekuce. Pokud chcete znát aktuální částku vymáhaného dluhu, kontaktujte exekutora, nejlépe písemně, aby Vám částku sdělil, sám tuto informaci nemá povinnost podávat. Pokud Vám bylo sděleno, že máte jet nahlédnout do spisu, jedná se bohužel o neochotný úřad, který s dlužníky nespolupracuje. Doporučovala bych Vám spojit se přímo s věřitelem a vymáhanou aktuální částku si s ním vyjasnit.