Exekuce rodiče - jak ošetřit, aby se to nedotklo rodiny

1 odpověď

Dobrý den,

na mou matku byli v červnu 2019 uvaleny exekuce. Nejsem s matkou v kontaktu, ale dle mých informací jsou exekuce ve výši cca půl milionu korun. Má poloviční invalidní důchod, tuším druhého stupně. Pracuje velmi nárazově. Neustále se projevují nějaké psychické nemoci a jejich diagnostika se neustále s novými psychology a psychiatry mění. Od 15 let s matkou nežiji, bydlela jsem u svých prarodičů. S mým otcem jsou rozvedení již od roku 2001. Žiji nyní v jiném městě vlastní život, plánuji rodinu a bojím se, aby se mě její exekuce nějak nedotkly. Vím, že vymáhat dluhy může exekuční úřad pouze po dlužníkovi, ovšem četla jsem několik článků o tom, jak exekutoři vymáhají dluhy i po rodině. Vím, že vzdát se rodiče v České Republice nejde, ale jde nějak jinak ošetřit to, že se svou matkou nemám již nic společného? Vím, že nebude schopná dluhy splatit za svůj život a já se nechci několik let bát, že mi na dveře zaklepe exekutor a já s rodinou o vše přijdeme. Prosím o jakoukoliv radu, co bych mohla udělat, abych zaopatřila tuto situaci. Zároveň mám veliký strach o svou babičku, která je s matkou stále v kontaktu, protože ji nechce nechat bez pomoci. Je nyní sama ve velkém bytě, v minulosti dovolila, aby výplata mé matky chodila na její účet a bojím se, aby se tato situace nedotkla i mé babičky. Co můžeme dělat? Moc doufám, že mi v tomto případě budete umět pomoci a najdete pro nás nějaké řešení.

Budu se těšit na odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, soudní exekutor skutečně může vymáhat pohledávku jen po povinném (případně jeho manželu), a po nikom jiném včetně členů jeho nejbližší rodiny. Ohledně Vaší babička není problém v tom, pokud jí chodí na její účet příjmy Vaší matky, tento účet není povinné, ale třetí osoby a exekutor jej nezjistí ani nesmí zajistit. Jiná situace by však nastala, pokud by Vaše babička například převedla uvedený byt na Vaši matku. Pak by jeho vlastníkem byla Vaše matka a exekučně by byl zpeněžen. Je tak třeba toto ohlídat, neboť starší lidé zpavidla již hůře vzdorují podobným tlakům, zejména od blízkých členů rodiny. Pokud jde o Vás samotnou, platí pro Vás totéž co pro Vaši babičku. Zabavování Vaqšeho majetku se bát nemusíte, s výjimkou movitých věcí, neboť pokud by měl soudní exekutor za to, že na adrese Vašeho bydliště se Vaše matka zdržuje nebo může mít uloženy své věci (stačí podezření), může na této adrese učinit soupis movitých věcí a Vám by nezbývalo než prokázat, že se jedná o Vaše věci (Vaší rodiny), nikoliv matčiny, což nebývá jednoduché. Pokud s matkou však již delší dobu nemáte nic společného, bydlíte v jiném městě, případně máte jiné příjmení, apod. , není příliš pravděpodobné, že by k uvedenému došlo, leda úmyslně na udání od někoho, kdo by Vás chtěl poškodit. V každém případě Vám doporučuji dohledat k cennějším věcem nabývací tituly (smlouvy, faktury, apod.), abyste se případně mohla účinně bránit. Přeji vše dobré.