Exekuce na manželku dlužníka

1 odpověď

Dobrý den, v roce 2004 začal manžel podnikat jako OSVČ. S podnikáním jsem tenkrát nesouhlasila, ale nemám nic pisemnet. Z podnikání manželovi vznikli dluhy u FÚ a u leasingových společností. Nemáme předmanželskou smlouvu. Na plat manžela je prováděna exekuce, jelikož má minimální mzdu je mu odečítána malá částka. Z mého platu jsou též strhávány exekuční příkazy. Ještě posílám na tři exekutory každý měsíc sjednanou částku. Manžel odešel od rodiny a veškeré platby zůstali na mne. Jelikož se jedná o dluhy cca 3 milióny nevím zda vše doplatím do důchodu. Zjistila jsem že v případě rozvodu se budou dluhy dělit na půl a pokud by je neplatil budu i nadále vše platit. Můj dotaz z ní, jak se jako manželka dlužníka mohu bránit? Sleduji různé články s touto problematikou a bohužel mám pocit že pro mne žádné východisko neexistuje. Budu platit vše za něco co jsem nezpůsobila. Mám syna, jak ho ochráním před dluhy manžela kdybych to nestihla do smrti vše doplatit. Velice děkuji za odpověď i když vím že nic pozitivního mi nesdělite.

Dobrý den, pokud se jedná o dluhy Vašeho manžela, které lze exekvovat ze společného jmění, lze v současné době vést exekuci na výlučný majetek manžela povinného pouze přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného, nerozumím tedy tomu, proč je postižen i Váš plat, to by za současné právní úpravy bylo protiprávní. Pokud jste s dluhy nesouhlasila, nebo o nich nevěděla, je nutno tuto skutečnost bezodkladně sdělit věřitelům manžela a současně podat návrh na částečné zastavení exekuce přikázáním pohledávky z Vašeho účtu, s tím, že pokud Vám exekutor (případně exekuční soud) vyhoví, omezí se „Váš“ dluh cca na polovinu celkové dlužné částky (analogicky jako se při rozvodu dělí dluhy napůl).