Počet stránek ve webu: 39.266

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 5.635.838

Přihláška s rozhodčí doložku

Odesláno: 
Otevřeno 21 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
jsme manželé v insolvenci. Soudem nám byl schválen splátkový kalendář. Přihlášku v roce 2017 podala firma Home Credit. My jsme přihlášku popřeli, obsahovala rozhodčí doložku. Ins. správce ovšem přihlášku nepopírá, a označil ji za nevymahatelnou. Podali jsme námitku na soud a argumentovali tím, že se smlouva opírá o rozhodčí doložku, smlouva byla předpřipravena, nemohli jsme se k ní vyjádřit, ujednání o rozhodčí doložce nebylo na samostatném listu a chybělo jméno rozhodčího soudce.
Samosoudkyně to všechno odmítla bez ohledu na to, že i Nejvyšší soud považuje rozhodčí doložky za neoprávněné. Navíc ještě musíme zaplatit téměř 7000 korun za náklady řízení. Proti tomuto jsme se již nedovolali, báli jsme se dalších poplatků.
Ještě dodatek, nikde není uvedeno, že firma opravdu zaplatila 5000 za vyjádření k popření přihlášky.
Dá se s tím něco udělat?
Děkuji za Vaše vyjádření.
 
Dobrý den,
na posouzení Vašeho dotazu mám bohužel málo informací. Ne všechny rozhodčí doložky jsou neplatně sjednané, tedy ne všechny rozhodčí nálezy jsou nezákonné.

Pro posouzení ne/platnosti RD a RN je třeba, aby právník prošel smlouvu s úvěrující společností, jejich obchodní podmínky, rozhodčí doložku, a rozhodčí nález. A rovněž rozhodnutí soudu, který potvrdil platnost přihlášené pohledávky. V této věci doporučuji obrátit se například na advokáta Petra Němce, který se rozhodčími doložkami zabývá několik let. Současný rozsudek bude právoplatný po nabytí právní moci, je tedy otázka, zda máte stále lhůtu k odvolání či nikoliv.
Co se týče poplatku - poplatkovou povinnosti si hlídá příslušný soud.