Promlčení exekuce u směnky - jak dlouhá je promlčecí doba?

1 odpověď

1. otázka - Který dokument je rozhodující pro promlčení exekuce a jak je dlouhá promlčecí lhůta např. u směnky, která byla zajištěním bankovního úvěru.

2. otázka - V listopadu 2008 mi bylo soudním rozsudkem nařízeno uhradit směnku komerční bance. Proti tomuto rozsudku jsem se odvolal.
Asi po devíti měsících soud v Praze zrušil mé odvolání. V roce 2013 na mne byla uvalena exekuce.
2017 bylo rozhodnutím Ustavního soudu exekuční řízení ukončeno, neboť exekuční řízení bylo pravomocně zastaveno.
Zajímalo by mě jestli oprávněný může proti mně uvalit ještě někdy v budoucnu exekuci. Děkuji moc za odpovědi. Galardo 82

Dobrý den, 1. zahájená exekuce se nepromlčuje. Směnka je promlčena po třech letech ode dne splatnosti (pokud není právo uplatněno). 2. Z Vašeho dotazu neplyne, proč byla exekuce zastavena. Pokud např. kvůli neplatnosti exekučního titulu, resp. neexistenci hmotněprávního závazku, pak by byla nová exekuce vyloučena. Jinak obecně platí, že exekuci v téže věci po odpadnutí překážky lze vést opakovaně. Promlčení doba pro nové nařízení exekuce je 10 let od pravomocného zastavení této exekuce.