Exekuce na policejní výsluhový příspěvek - může exekutor celou policejní výsluhu zabavit, obstavit?

3 odpovědi

Bývalý manžel dluží na plnoleté děti kolem 130.000, - Kč výživného. Nepracuje, pobírá pouze výsluhový policejní příspěvek. Je mu z něj soudně exekučně na výživné strháváno 446 Kč měsíčně (platit má 3000 Kč běžné výživné na 25letou dceru, syn již dostudoval a u něj se tedy jedná o dlužné výživné).
Dlužné výživné na dceru každý měsíc rychle narůstá a těch 446, - Kč je jediné co platí. Je nutné u tohoto příspěvku dodržovat tzv. nezabavitelnou částku? Lze strhávat z příspěvku více peněz na běžné a dlužné výživné? Dočetla jsem se, že tento příspěvek nemá povahu mzdy ani jiného podobného příjmu a že na něj lze uplatnit § 312 o. s. ř. a že ho lze postihnout až do výše pohledávky. Děkuji.

Výsluhový příspěvěk není mzdou ani jiným obdobným příjmem. Opravdu se jedná o tzv. jinou pohledávku postižitelnou podle § 312 o. s. ř. do výše dlužné pohledávky (nelze sice nařídit pro výživné, které se stane splatné teprve v budoucnu, ale pro dluh ve výši 130.000, - Kč ano). U jiných pohledávek není upravena nezabavitelná částka, srážky se zásadně provádějí do výše pohledávky. Obraťte se na exekutorský úřad se žádostí o prošetření správnosti provádění exekuce.

Děkuji za rychlou odpověď. Chápu dobře, že mám oslovit Exekutorský úřad dle svého trvalého bydliště a tam oslovit některého konkrétního právníka? Nemohu nikde nalézt adresu na tento úřad jako obecně. Děkuji za odpověď.

Musíte oslovit exekutorský úřad, který exekuci provádí a nemusíte oslovovat konkrétního právníka, rozdělení práce je vnitřní záležitostí exekutorského úřadu.