Vliv insolvence na výživné pro manželku, manžela v oddlužení, bankrotu

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz, jakým měsícem vzniká vyživovací povinnost na manželku, pokud je manžel v insolvenci od roku 2017 a sňatek byl uzavřen 15.7. 2018
Děkuji

Dobrý den,
povinnost vyživovat manžela / manželku vzniká okamžikem uzavření jejich manželství. To znamená, že nezabavitelná částka na vyživovanou osobu se při výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy započítá již k období (měsíci), kdy bylo manželství uzavřeno.
Při provádění srážky ze mzdy se tak bude postupovat, jako by vyživovací povinnost trvala celý měsíc, byť trvala jen část měsíce, a to mj. z důvodu, že mzdy se vyplácí zpětně za uplynulé období.