Ochrana před dluhy budoucího manžela, manželky a vliv rozdělení SJM, jak nevyženit exeukci?

1 odpověď

Dobrý den,
jak je možno se ochránit před dluhy budoucího manžela? Přítel měl z předchozího manželství dluhy, většinu z nich zaplatil, ale ještě se sem tam stane, že se objeví něco, co nebylo uhrazeno. Chceme se vzít. Dočetla jsem se o režimu oddělených jmění, je to pro mě jako budoucí manželku dlužníka dostatečná ochrana před exekutory? Pokud bychom toto sepsali u notáře, nemohou mi exekutoři zabavit majetek nebo obstavit účet v případě manželovi exekuce? A platí tato ochrana i na účty typu penzijní připojištění či stavební spoření apod. ? Děkuji moc za Vaší odpověď.
A. N.

Dobrý den, předně je třeba sepsat předmanželskou smlouvu s režimem oddělených jmění a nechat si ji zapsat v Seznamu smluv na Notářské komoře. To je zejména obrana proti dluhům, které vzniknou od data zapsání do dotčeného seznamu, avšak i proti dluhům z minulosti, půjde-li o společné jmění, které Vám fakticky nevznikne. Dluhy budoucího manžela vzniklé před vstupem do manželství lze totiž uspokojovat dle ust. § 732 občanského zákoníku i z majetku ve společném jmění manželů, ale dokonce i z majetku manžela povinného (nyní dle ust. § 42 zák. č. 120/2001 Sb. exekučního řádu jen z jeho účtu). Jinak ust. § § 732 občanského zákoníku umožňuje manželu dlužníka se bránit proti dluhu tak, že musí oznámit věřiteli svůj nesouhlas s tímto dluhem a následně v exekuci vedené na majetek ve společném jmění žádat částečné zastavení exekuce ve výši, která by představovala majetkový podíl manžela povinného, pokud by došlo ke zrušení a vypořádání společného jmění. Pokud však budete od začátku v režimu odděleného jmění, tj. sjm mít nebudete, toto řešit vůbec nebudete a půjde v praxi „pouze“ o Váš účet, který si v případě hrozící exekuce musíte zrušit a peníze si případně nechat vyplácet jinak (na složenku, v hotovosti, na jiný účet spolehlivé osoby). Penzijního připojištění manžela se toto netýká, to exkeutor podle současné úpravy zákona postihnout nemůže.