Konkurz dlužníka a odkoupení bytu, domu, nemovitosti dlužníka osobou blízkou - lze to?

1 odpověď

Dobrý den,
bydlíme v malém rodinném domě. 2014 jsem vážně onemocněla - dosud - ID 3. st. , průkaz ZTP. Pracovala jsem jako jednatelka společnosti.
V době mé nemoci ekonom a účetní nadělali milionové dluhy. Soud mi sdělil, že je to má vina, neboť ekonom měl udělenou plnou moc k mému zastupování.
Nyní čekám na Usnesení KS - konkurz. Nechtěli bychom o domek přijít, neboť se pohybuji na invalidním vozíku.
Mohla by domek koupit dcera nebo realitní kancelář a ta by domek převedla na dceru a my bychom zůstali v nájmu?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zletilá dcera nabýt Váš dům může, ale je třeba, aby pro tyto účely požádala insolvenční soud postupem dle ust. § 295 insolvenčního zákona o povolení výjimky ze zákazu nabývání majetku z majetkové podstaty.
K písemné žádosti dcery doručené soudu vydá soud poté, kdy se k žádosti vyjádří i věřitelský výbor (jeho funkci však obvykle v oddluženích a tzv. malých konkursech vykonává soud), usnesení, kterým výjimku ze zákazu nabývání povolí či nikoliv.
Dosud jsem se však nesetkala s případem, kdy by soud udělení výjimky ze zákazu nabývání neudělil.